Kendinle Güreş

“Kişinin tek düşmanı vardır: Kendisi.”  -Zamanın Ötesi

Arka fonda:

 

“Yakup o gece kalktı; iki karısını, iki cariyesini, on bir oğlunu yanına alıp Yabbuk Irmağı’nın sığ yerinden karşıya geçti. Onları geçirdikten sonra sahip olduğu her şeyi de karşıya geçirdi. Böylece Yakup arkada yalnız kaldı. Bir adam gün ağarıncaya kadar onunla güreşti. Yakup’u yenemeyeceğini anlayınca, onun uyluk kemiğinin başına çarptı. Öyle ki, güreşirken Yakup’un uyluk kemiği çıktı. Adam, “Bırak beni, gün ağarıyor” dedi.

Yakup, “Beni kutsamadıkça seni bırakmam” diye yanıtladı.

Adam, “Adın ne?” diye sordu.

“Yakup.”

Adam, “Artık sana Yakup değil, İsrail denecek” dedi, “Çünkü Tanrı’yla, insanlarla güreşip yendin.”

Yakup, “Adını söyler misin?” diye sordu.

Ama adam, “Neden adımı soruyorsun?” dedi. Sonra Yakup’u kutsadı.

Yakup, “Tanrı’yla yüz yüze görüştüm ama canım bağışlandı.” diyerek oraya Peniel adını verdi.”

-Yaratılış: 32, Tevrat

 

Kimse size zarar veremez, kimse size acı çektiremez ya da “kötülük” yapamaz. Ancak ve ancak siz kendinize zarar verir, acı çektirirsiniz. Bu hep böyle ola gelmiştir fakat suçluyu dışarıda aramak doğamızda var.

Tevrat’ın Yakup’u sahip olduğu her şeyi geride bırakıp, yalnız kalıp kendisiyle güreşmişti çünkü kutsanmak istiyordu. Yani ilahi olmak, tanrının ışığı olmak, saf olmak, özü ile bir olmak istiyordu. Bu nedenle kendisinin ırmağın karşısına geçmesine engel olan yanıyla güreşmeye başladı. Güreşiyordu çünkü kendisinin kutsanmasını sağlayacak olan, kendisinin kutsanmasına engel olanla aynıydı ve kutsanmadan onu bırakmaya niyeti yoktu. Böylece Yakup güreşi kazandı ve “İsrail” ünvanını kazandı. İsrail kelime anlamı olarak “tanrı için savaşan / çabalayan kul” demektir. Yakup da güreştiği adama adını sorduğunda bazı kaynaklara göre şu cevabı almıştır: “Ben Benim”. Yakup tanrıya ismini söylememiştir çünkü bir şeyi isimlendirmek onu tanımlamak ve sınırlamak anlamına gelir. Sınırsız olan bir şey sınırlandırılamaz. :) Adam ismini söylemeyince Yakup onu gördüğü yere Peniel adını taktı ve Peniel kelime anlamı olarak “tanrının yüzü” demektir. (Peniel ve Pineal kelimelerindeki benzerlik dikkat çekicidir.)

Tevrat’ta geçen bu meşhur kıssadan hisse Yakub’un tanrıyla güreşi olarak bilinir fakat bütün kutsal kitaplardaki bütün hikayeler gibi bu da bir alegoridir. Kutsal kitaplarda tanrı diye adlandırılan, bizden ayrı bir varlık değildir. Ekseriyetle kendimizizdir. Psikoloji diliyle üst benlik de denebilir…

kendinle güreş
Gustave Doré (1855)

Yakup gibi içten içe hepimiz kutsanmak isteriz çünkü o en saf halimize geri dönmek isteriz. Bu dünya üzerinde yaşarken başımıza gelenler ya da şahit olduklarımız yüzünden kendimizi kirletilmiş hissederiz. Bazen hayata yabancılık duyarız, kendimizi sevmeyiz, kendimizden uzaklaşırız. Yakup gibi biz de tanrı tarafından sevilmek isteriz. Yani kendimiz tarafından sevilmek isteriz, kendimizi sevmek isteriz. Kendimizi koşulsuz şartsız sevmek, kutsanmamız anlamına gelir fakat Yakup’un güreşinde olduğu gibi kendimizi sevmedikçe kendimizle savaşırız. “Sev beni sevvv” dercesine kendimizle güreşiriz.

Sıkıntı ve açmazlarımızın kaynağına, temeline indiğimizde gördüğümüz şey sevgisizliktir. Kendimizi sevmeme ve bu nedenle kendimizle savaşma hali… Kendimize karşı isyan, başkaldırı ve suçu başkalarında arama hali, bırakamamak, vaz geçememek… “Neden bunlar başıma geldi, neden bunu yaşıyorum, neden bana bu yapıldı…” Oysa insanın başına ne gelirse kendi seçimleri yüzünden gelir. Yaptığımız tercihlerdir bizi biz yapan ve sonuçlarıdır şu an yaşadıklarımız.

Yakup burada güzel bir formül sunar bize: Kendinle yüzleş. Gerekirse her şeyini nehrin karşısına geçir; hırslarını, kariyerini, bağlılıklarını, herkesi ve kendinle yalnız kal. Kendinle baş başa kalıp kendinle hayat boyu güreşmek yerine bir defa güreş ve o güreşi kazan, böylece rabbin yani kendin tarafından kutsan, sevil…

Böylece güreşin bitsin, kavgan bitsin ve için huzura kavuşsun :)

Kendi Peniel’lerimize varmamız dileğiyle…

“Tanrıyla yüz yüze görüştüm ama canım bağışlandı…”

 

 

13 comments

 1. Bir kaç saat önce bir rüya gördüm.. pek çok şey hakkında pek çok şey yaşandı… hatırlayamıyorum. Hatırladığım: rüyanın sonunda şöyle dediğim. İnsanın ilgilendiği her şey aslında Tanrı ile münasebetidir. Aradan bir kaç saat sonra karşıma çıkan yazı bu oldu!…
  “İsrail kelime anlamı olarak “tanrı için savaşan / çabalayan kul” demektir.” Bu anlama sonradan dönüştürüldüğü düşünüyorum. Çünkü “Tanrı ile dövüşen” yani tam olayı anlatan anlamda kullanıldığı yerler de gördüm..

  Liked by 1 kişi

   • Bayağılığın ötesinde konulara kafa yoran insanların çok karmaşık meselelerde eşzamanlılıkları sık yaşadıkları tespitinde bulundum. Bu kaynağa yakınlaşmaktan ötürü oluyor olsa gerek.

    Liked by 1 kişi

    • Kaynağa yaklaşıyor muyuz bilmiyorum ama sanırım aynı frekansta olmaktan kaynaklı. Kişisel hayatımda da çok fazla kişiye işaret veriyorum, çok fazla kişiden işaret alıyorum, eş zamanlılıklar yaşıyoruz…

     Liked by 1 kişi

     • Tabi, kaynak dendiğinde daha ötesi olmayan mutlak bir nokta anlaşılabilir. Kaotik düzen içinde benzer seviyede, yakın frekans tutturmak yani rezonansta olmak da denebilir. Böylece yakın veya aynı morfik alanların tesirleri alınabilir. Radyo alıcıları ve yayını yapan radyo istasyonu misali.

      Liked by 1 kişi

      • Bu karmaşık benzerlikler(eşzamanlılık) beni son zamanlarda aslında bir simülasyonda olduğumuz fikrini kabule zorluyor.. Varlığın tüm olasılıklarını aklımız alamaz. Zeka ve fizik yasalarının da bir sınırı olmamalı. Böyle düşününce içinde bulunduğumuz evrenin sonsuz varlık potansiyeli içinde çok cüzzi bir alana denk düştüğünü ve bunun daha üst boyutlar tarafından yapılmış bir anlaşma gereği olarak sınırlandırıldığını düşünüyorum son zamanlarda..

       Liked by 1 kişi

Burası senin için, lütfen soru ve düşüncelerini yaz :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s