Tanışma & Blog İpuçları

Ortalama okuma süresi 11 dk.

Merhabalar 🙂

Bildiğiniz gibi 2012 yılından beri aktif olarak yazdığım “Zamanı Ötesi” blogunun okurlarıyla hiçbir zaman tam manasıyla tanışmadım. Nitekim ayda binlerce kişinin ziyaret ettiği bu site bazen Google’da spesifik bir şey aratıp siteyi bulan ve ihtiyacı olan bilgiyi alıp gittiği bir han oldu; bazen de binlerce kişinin katıldığı bir konferans salonu… Bazen bir yazı sadece tek bir kişiye ilham oldu ve sonsuz sayıda olay örgüsünü değiştirdi. Fakat her zaman ve mekanda olduğu gibi “zamanın ötesi” mekanının da müdavimleri oldu. Kimi sessiz kimi sesli takipçiler bu kolektif bloga zamandan mekandan münezzeh bir destek verdi. Hakkında kısmında da belirttiğim gibi blogun yarısını içerikler diğer yarısını da birbirinden değerli ve özgün yorumlar oluşturuyor. Bu bağlamda tüm okurlara sonsuz teşekkür ediyorum. 🙂

Zamanın Ötesi blogu kendi kendisini oluşturan bir blog olduğu için bilerek bu platforma şahsi bir imaj katmamıştım. Hatta çoğu zaman “ben yazmıyorum, ilham gelip bana yazdırıyor” derim çevremdekilere. 🙂 Aslında suretten bağımsız ve yargısızca; sadece yazılan fikirlere odaklanılması için bu yolu seçtim. Fakat zaman içerisinde gelen taleplerle birlikte blogun yazarının da kimliğinin açığa çıkması hasıl oldu. Malum… Her şey olması gerektiği zamanda tezahür ediyor. 🙂

Açıkçası tüm okurların sonsuz samimiyetine istinaden de bu tanışmanın olması gerektiğine inanıyorum. 🙂 Ben Ahmet Okkol. Burada uzun ve sıkıcı bir şekilde kendimi tanıtmak yerine bilmek isteyeceğiniz kadarını öğrenmek için linke tıklayarak kişisel web siteme göz atabilirsiniz: ahmetokkol.com

Ayrıca isterseniz, sunum ve hitabet olarak çok amatör olsa da içerik olarak çok içime sinen bu resmi TedX konuşmamı da izleyebilirsiniz:

Labirentteki Adam blog yazım TedX Bornova Anadolu Lisesi‘ne ilham vermişti ve gerçekleştirdikleri resmî lisanslı TedX etkinliğinin temasının adını “Labirentteki Adam” koymuşlardı. Benim de konuşmacı olarak yer aldığım etkinliğe davetleri için kendilerine tekrardan çok teşekkür ediyorum. TED sahnesine çıkmak hayalimdi. Malum ne hayal edersek edelim, o hayalin gerçekleşeceği evreni kendimize çekiyoruz. Bu naçizane sunumum da ana TED sahnesi için güzel bir pratik oldu. 🙂

Başlıkta da belirttiğim gibi bu yazıda yine bana çok gelen sorulardan biri olan blog yazma ve blog okurluğu hakkında bilgiler vereceğim.

“Labirentteki Adam” sunumumda da altını çizdiğim gibi insanın kendisini ifade etmesine çok önem ve değer veriyorum. Hatta öyle ki ifade=ibadet diyebilirim. 🙂 Dünyaya kendimizi ifade etmeye geldiğimize inanıyorum. Çünkü boş bir tuval olarak gelmiyoruz. Bir şeylerle geliyoruz ve yaşamımız boyunca da aslında o “şey”leri manifesto ediyoruz. Her an başkalarına ilham oluyoruz. Ben de kendi yolculuğumda fotoğraf, yazı gibi medyaları ifade aracı olarak kullandım. Elbette insanın kendisini ifade etmesi sadece yazıyla olmaz. Resim, müzik, hobiler… Bunlar klasik ve bildiğimiz şeyler. Adı üstünde araçlar. Kaynak değiller. Oysa ifade sonsuz şekilde olabilir. Mesela sadece sessizce durmak bile ortama göre muazzam bir manifesto olabilir. Ya da okuduğunuz kitaplar, takip ettiğiniz siteler ve önerdiğiniz parçalar da birer ifade şeklidir. O nedenle ifade konusunda kendinizi dar kalıplarda tutmayın, sınırsız düşünün. 🙂 Hatta ifade konusunda yeni bir proje üzerinde çalışıyorum. Tamamlandığında buradan yayınlarım, takipte kalın. 🙂

Zamanın Ötesi’nin ilk yıllarında blog için yaptığım bir fotoğraf çalışması

Blog önerilerine geri dönersek; yazma, yazın dünyası konusunda kendisini motive hisseden okurlar için şunu önerebilirim: Yayınlayın! Çünkü çokça karşılaştığım ve benim “kapalı devre yazarlık” diye tarif ettiğim yazın şekli; yani yazmak ama kendine saklayıp yayınlamamak kısır bir prosestir. Asıl büyü yayınlamaktadır. Yazdıklarınızı herkese açık bir şekilde yayınladığınızda bir sürü simya gerçekleşir. Misal; eğer içinizde kırılganlıkla ilgili aşılması gereken bir şey varsa üstüne gitmiş olursunuz ve yazdıklarınız hakkında arada kötü yorumlar gelse bile onları birer feedback olarak görüp kendinizi geliştirerek yazmaya devam edersiniz. Ya da yazdıklarınız tek bir kişiye bile ilham olsa içinizdeki hazineyi ortaya çıkarmış ve dağıtmaya başlamışsınız demektir. Başka hazineler de sizi bulacaktır. 🙂 Fotoğrafa çok meraklı biri olarak, ilk zamanlar profesyonel fotoğraf paylaşım sitesi olan flickr’da gözlemci olup bir sürü fotoğrafa bakmıştım. Ardından kendi flickr hesabımı açıp amatör filan demeden fotoğraflarımı yayınlamıştım. Böylece gelen yorumlara göre fotografik bakış açımı geliştirdim. Halen de farklı fotoğrafçıları takip edip ilham almaya, içimdeki stili (malum herkesin kendine has bir stili vardır) ortaya çıkartmaya çalışır, instagram hesabımda denemeler yaparım.

WordPress ile Blog Açma

Yazılarınızı yayınlamaya karar verdikten sonraki aşamalar kuşkusuz teknik konular. Bir dijital medya uzmanı olarak, blog yazmaya yeni başlayanlara kesinlikle WordPress altyapısını öneriyorum. Hem kolay kullanımlı hem de yazılarınızın Google aramalarında üst sıralarda çıkma şansı daha yüksek. Bunun için de, tamamen ücretsiz bir blog açmak istiyorsanız bu linke tıklayarak birkaç basit adımda sitenizi hemen yayına alıp yazılar paylaşmaya başlayabilirsiniz. Fakat unutmayın, bu yolla açtığınız site tamamen ücretsiz olduğu için şöyle bir linke sahip olacak: “websiteadiniz.wordpress.com”

Diyelim ki “Sözün Ötesi” adında bir blog açmak istiyorsunuz. Üstteki yolla açtığınız blogun linki şu şekilde görünecek: “sozunotesi.wordpress.com” Eğer sadece “sozunotesi.com” olarak görünmesini istiyorsanız wordpressin ücretli paketlerinden birini almanız gerek. WordPress paket fiyatlarına bu linkten ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki ilk kayıt aşamasında, ücretsiz paketi değil de bu paketlerden birini seçerseniz direkt .com alan adına sahip oluyorsunuz. Eğer çok profesyonel değilseniz en ucuz paket olan “Kişisel Paketi”‘i öneririm. Aylık 13 TL. Diğer paketler teknik bilgi gerektiriyor.

2012’den 2014’e kadar blogumun adresi zamaninotesi.wordpress.com idi. Trafik artmaya başladığında .com alan adını satın almıştım. Siz de bu yolu izleyebilirsiniz.

Burada anlattığım yöntem hiçbir web tasarım altyapısı olmayan kişiler içindir. Eğer çok daha profesyonel tasarımlı ve ek özellik / entegrasyonlara sahip bir kişisel site ya da blog yaptırmak isterseniz kişisel sitem üzerinden bana ulaşabilirsiniz. Çünkü tasarımı istediğiniz şekilde değiştirmek, farklı modüller eklemek gibi daha detaylı entegrasyon ve tasarım işlemleri wordpress üzerinden değil ayrı bir hosting alınarak kodlamalarla yapılıyor.

Açacağınız blog ne hakkında olursa olsun ismi çok önemli. Hem teknik anlamda Google aramalarında görünümünü etkiliyor hem de yaratmaya çalıştığınız konsepti yansıtması gerekiyor. Aslında en iyi yol içinizi dinlemek ve içsel bir yönlendirmeyle ismin size gelmesine izin vermek. Ne de olsa kendinizi, içsel benliğiniz manifesto edeceksiniz. Topraklayıp dünyaya indireceksiniz. Önemli. 🙂

WordPress ile Blog Takibi

Ben okurum ve kendimi de okuyarak ifade ediyorum” diyenlerdenseniz sizin de hayatınızı kolaylaştıracak ve online okuma zevkinizi arttıracak ipuçlarım var. 🙂 WordPress sistemi aslında küresel bir blog ağı. Blog yazarları dünya çapında wordpress siteler açarak wordpress bulutunda yayınlıyorlar ve içerikler bu platformda birikiyor. Nitekim Zamanın Ötesi blogu da bu kolektif ağın bir parçası. İster Türkçe ister tüm dünyadan istediğiniz konu hakkında blog yazıları okumak isterseniz bu linkten wordpress okur hesabınızı basitçe oluşturabilirsiniz. Hesabınızı oluşturduktan sonra da bu linkten wordpress içinde arattırma modülüne ulaşabilirsiniz. Bunu Google gibi düşünebilirsiniz ama sadece tüm dünya çapında bloglar arasında arama yapan bir Google. Üstelik hoşunuza giden makalenin blogunu takibe alabilir, kendi online blog kitaplığınızı oluşturabilirsiniz. Bugün ne okusam diyip yeni çıkan ve sizin seçtiğiniz ilgi alanlarınıza özel hazırlanmış blog duvarına göz atabilirsiniz.

Eğer telefonunuza worpdressin resmi uygulamasını indirirseniz tüm bu blog kitaplığınızı, bildirimlerinizi vs. daha kolay yönetir ve daha kolay ulaşırsınız. Android için buraya tıklayabilirsiniz. Iphone uygulaması için de buraya tıklayabilirsiniz.

WordPresse ister yazar ister okur olarak kaydolduktan sonra aşağıdaki butona tıklayarak ya da yukarıda bahsettiğim arama kısmından zamanın ötesi diye arama yaptırarak bu bogu takibe alabilirsiniz:

Follow Zamanın Ötesi on WordPress.com

Eğer sırf blog takip etmek için wordpress hesabı açmak istemezseniz takip etmek istediğiniz bloga mail ile abone olabilirsiniz. Sitenin mail abonelik sistemi varsa mail adresinizi kaydederek her yeni yazı yayınlandığında mailinize bildirim alabilirsiniz. Zamanın Ötesi için aşağıdaki kutucuğa mail adresinizi yazıp kaydetmeniz yeterli:Böylece her yazı yayınlandığında şunun gibi hoş mail bildirimleri alacaksınız:

Pocket ile Blog Takibi

Okur olarak belki de çoğunuzun bildiği bir araç önerim daha var: Pocket. Bu uygulama internette hernangi bir platformda gördüğünüz bir yazıyı kaydedip daha sonra okumanız için arşivliyor. Yani bir yazıya denk gelip o an meşgulseniz bu uygulamaya kaydediyorsunuz ve uygulama tüm kayıtlı yazıları tek bir ekranda toplayıp konularına göre ister kategorize etmenizi isterseniz yazılar arasında arattırma yapmanızı sağlıyor. Okuyup çok beğendiğiniz bir yazıyı da daha sonra nerdeydi diye aramamak için uygulamaya kaydedebilirsiniz. Buraya tıklayarak basitçe ve tamamen ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Üye olduktan sonra telefonunuza uygulamasını şu linklerden indirebilirsiniz: Android | Iphone Eğer telefondan çok masaüstü ya da laptop kullanıyorsanız, chrome tarayıcınıza kuracağınız bir eklentiyle internette sörf yaparken denk geldiğiniz yazıları aynı pinterest arşivinize resim ekler gibi tek tıklamayla pocket hesabınıza ekleyebilirsiniz. Chrome eklentisi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu arada biriktirdiğiniz blog yazıları size özel ve gizlidir ama isterseniz herkese açık da yapabilirsiniz. Bu uygulamanın bir diğer güzel yanı da kaydettiğiniz makaleleri farklı cihazlarınızdan okuyabilirsiniz. Hatta ve hatta eğer pocket özelliği olan bir ebook okuyucunuz varsa, pocket hesabınıza kaydettiğiniz makaleler ebook okuyucunuza senkronize olur ve oradan da okuyabilirsiniz.

Zamanın Ötesi Patreon Hesabı

Son olarak Zamanın Ötesi’nde aktive ettiğim bir özellikten bahsedeceğim. Yazılara yazdığınız yorumlar en büyük destek. Eğer fizikel bir destekte de bulunmak isterseniz Zamanın Ötesi’nin resmi Patreon hesabına bağışta bulunabilirsiniz. Bu linkten bağış tutarları ve bağışçılara özel sürprizler hakkında bilgi alabilirsiniz. 🙂 Söz konusu ufak bağışlar site hosting giderlerini karşılayarak sitenin sonsuza dek ayakta kalmasına ve ek özelliklerle genişleyip hem içerik hem de teknik olarak gelişmesine katkı sağlayacak. Yani birlikte içinde bulunduğumuz platformu genişleteceğiz. Aslında bu bağış konseptini, ara ara benim de yazılarımın yayınlandığı “Komplike Dergi”‘nin başlattığı “Yazara Kahve Ismarla” kampanyası kapsamında değerlendiriyorum. Fikriyatına ortak olup birlikte bir şeyler paylaştığımız yazarlara birer kahve ısmarlamak hepimizin içinden gelmiştir. Hatta İzmir’de olup bana birebir kahve ısmarlayan okurlar da oldu, onlara selam olsun. 🙂 Nitekim benim de takip ettiğim blog yazarları var ve bazen teknik bilgilerimle bazen de bir sıcak kahvemle onlara destek oluyorum. Patreon gibi bu tür bağış kampanyalarını da yeni dijital dünyada bu konsept kapsamda değerlendiriyorum. Eğer ilgi çekerse bu dijital kahve aslında gerçek kahveye de dönüşebilir ve gerçek buluşmalar yapabilmemizin önünü açar. 🙂

Şu ana kadar 2 okur patreon üzerinden destek verdi: Barış Saydere ve @Ilgar takma adlı kullanıcı. Destekte bulunduğunuzda ister gerçek ister takma adlarınız bundan sonraki her yazının altında “Patreon Destekçileri” bölümünde yer alacak. (İstemezseniz isminiz hiç yayınlanmayacak) Arzu ederseniz isminize tıklandığında sizin istediğiniz bir linke (sosyal medya hesabınız ya da kişisel siteniz) link eklenir. Diğer ilgi çekici bağışçı sürprizleri için Patreon hesabını kontrol edebilirsiniz. 🙂

Patreon hesabından bağışta bulunmak için bu linkten basitçe mail adresinizle kaydolun. Ardından bu linkten Zamanın Ötesi Patreon sayfasına girin. Arzu ettiğiniz bağış miktarını seçerek devam edebilirsiniz.

Teşekkürler 🙂

Bu kadar. 🙂 Tekrar sizinle tanıştığıma çok memnun oldum. Yakınlarıma da söylediğim gibi çok özel bir kitleye ev sahipliği yapıyorum ve biliyorum ki bu özel kitle sayesinde bu kolektif bilinç zamanın ötesine taşınacak. Bir nevi zamansız tarihin, mekansız bilincin ve ön yargısız bilginin ufak da olsa bayrak taşıyıcılarından biri olacağız.

Bu yolculukta bir olmak, birlikte olmak güzel. 🙂

“Olur ya belki görüşemeyiz, iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler.”

-Truman Show

🙂 Hepimize iyi yolculuklar.

Bildiğiniz gibi Zamanın Ötesi blogunda reklam bulunmuyor. Blogtaki özgün içeriklerin entropiye bile karşı gelerek sonsuza dek internette var olmasını istiyoruz. Bunu sağlamak için, reklamlar yerine web site hosting barındırma giderlerine destek olmak isteyen herkesin katılımını sağlamak adına farklı bağış rakamları belirledik. Her bağış size özel sürprizler içeriyor. Detaylar aşağıdaki butonda! 🙂

2 Yorum yapılmış, sen de yazsana :)

  1. öncelikle başınız sağolsun. sizi tanıdığıma memnun oldum. yazılarınız çok ufuk açıcı daha fazla kişiye ulaşması dileğiyle sevgiler

Lütfen düşüncelerini yaz, bu yorum alanı senin için :)