Öz

zamanin_otesi_hakkinda

Merhabalar;

Zamanın Ötesi blogu iki temel üzerinde oluşuyor: Bilim ve Varoluş Felsefesi. Aslında ikisi de birbirinden çok ayrılmıyor, nitekim bütün bilimler felsefeden doğdu.

Bu iki disiplin üzerinden evreni anlamaya çalışacağız. Evreni anlamanın temelinde de zaman yatıyor. Çünkü tüm bu sorgulamaları yapabilmemizde maddenin olduğu kadar zamanın da rolü var. İkisi sayesinde şu an bu harfleri görüyor, okuyor, sorguluyorsunuz.

Peki madde ve zaman farklı şeyler mi? Zaman Nedir? Zaman ve mekandan münezzeh olmak ne anlama gelir? Hiçlik nedir? Nasıl var olduk? Ben kimim?..

Kendimizi ve evreni anlamak için önce maddeyi anlamak gerekiyor. Maddeyi anlamak için de zamanı. İşte her şeyin anahtarı olan zamanı anlamak üzerine yazılar paylaşacağız. Sorular soracağız. Yaratım süreci ve varoluşun arka planının nasıl işlediği üzerine tartışmalara gireceğiz. Ayrıca varoluşçu filmler üzerine analizler de yapacağız.

Yazılarda bahsi geçen teorilerden bazıları bilimsel araştırmalara dayalı olmakla beraber daha çok düşünce deneyine dayanan teorilere yer vereceğiz. Aslında blogun tamamı koca bir düşünce deneyi… Çoğu zaman yazılarımızın ucunu açık bırakacağız ki düşünmenizi, sorgulamanızı sağlayalım. Blogun amacı biraz da sizi sorgulatmak olacak.

Aklınıza takılan soruları ya da konular hakkındaki kişisel görüşlerinizi konudaki iddiayla zıt görüşte bile olsa yazmaktan çekinmeyin. Bilgi tartışıldıkça gelişir. Blogun içeriklerinin yarısını yazılar yarısını da yorumlar oluşturuyor. Birbirinden değerli yorumlar bazen yazıları bile gölgede bırakıyor. Siz de görüşlerinizi paylaşarak bu kolektif interaktif felsefe bloguna katkıda bulunabilir, düşüncelerinizi zamanın ötesine taşıyabilirsiniz :)

Hepinize zevkli okumalar.

Ahmet

İletişim: oz@alfaomegamedya.com

34 comments

 1. Zamanın ötesinde size ulaşmak istiyorum kuantum ve fizik üzerine başlangıç olacak kitaplar önerebilir misiniz bu konu üzerine merak sardım ve öğrenmek istiyorum..

  Beğen

  • Merhabalar Mehmet bey. İlginiz için teşekkürler. Facebook sayfam : https://www.facebook.com/ZamaninOtesi ve mail: oz@alfaomegamedya.com üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

   Kuantum fiziği üzerine başlangıç seviyesinde kitap önerisi istiyorsanız, Varoluşçu Kitaplar Listesi blog gönderimde de paylaştığım Brian Green’in Evrenin Dokusu adlı kitabını öneririm. Kuantum fiziğini anlamak için önce klasik fiziği anlamak gerek. Evrenin temel yapısını dokusunu anlamak gerek… Bu kitap oldukça basit ve akıcı bir dille örneklerle somut bir şekilde hepsini anlatıyor.

   Beğen

 2. yaklaşık bir yıldır takip ediyorum çünkü burada bana çok tanıdık gelen düşünceler ve hisler buluyorum. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

  Liked by 1 kişi

 3. Blogunuzu takip etmekle iyi bir şey yaptığımı düşünüyorum. Felsefeye biraz ilgim olduğunu söyleyebilirim. Bu blogun bu konuda az çok yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Kolay gelsin.

  Liked by 1 kişi

  • Aslında felsefeye farklı bir kişisel bakış açısı diyebiliriz yazdıklarım için. Daha hayatın içinde ve daha insana yakın, bireysel, varoluşsal felsefe… Konulara da yorum yapmaktan çekinmeyin, ilginiz için teşekkürler :)

   Beğen

  • İlginiz için ben çok teşekkür ederim :) Konularl ilgili yorumlarınızı blog içerisinde ya da facebook sayfasında özgürce yazmaktan çekinmeyin lütfen, farklı görüşlerden beslenen biri olarak buna büyük önem veriyorum :)

   Beğen

  • Kendisini tesadüfen bir tv programında izlemiştim birkaç yıl önce, dogmatik ve dayatmacı görüşlerinden rahatsız olmuştum. Onun haricinde takip ettiğim biri değildir.

   Beğen

 4. Felsefe bölümü öğrencisiyim yazılarınızı merakla hayretle ve gerçekten çok beğenerek bana birşeyler kattığına inanarak okuyorum. Emeğinize sağlık

  Beğen

 5. Merhaba Ahmet bey,
  Bir kaç gün oldu bloğunuzu keşfedeli. Yazılarınız hatta yapılan yorumlar fazlasıyla ilgi çekici. Sade ve anlaşılır diliniz, bakış açınız, bu tarz yazarlardan ayırıyor sizi. Emekli bir editör eskisi olarak tüm bu yazılarınızın derlemesinin kitap olmaya değer olacağını söylemekten beis duymuyorum. Başka okuyucularınızın da benzer düşünceleri olduğunu görüyorum. Günümüzde, gazete köşe yazarları dahi köşe yazılarını derleyip kitap olarak basarken sizin bu blogdaki yazılarınızın kitap olması abes olmayacağı gibi genç kitlelerin sizin gibi sade dil yazarlarına ihtiyacı var. Hatta yorumları bile yazılarınız altına ekleyerek farklı bir tarz da yaratılabilir. Haddimi aştımsa yaşlı bir kalbin heyecanına verin. Başarılar diliyorum.

  Liked by 1 kişi

  • Ne demek, bilakis çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için :) Burası özgür bir ortam ve dilediğinizi söyleyebilirsiniz. Açıkçası ben de düşündüm bunu ama bir yandan da yeni bir şeyler yaratma güdüm baskın geldi. Şu aralar bana gelen bir işaret neticesinde bir kitap yazmaya başladım bile. Ama söz konusu kitap uzun soluklu, deneyimlerden ortaya çıkan farklı bir teması olan, kurguyla gerçeğin iç içe girdiği bir kitap olacak. O nedenle yazımı uzun sürecek. Belki o çıkana kadar dediğiniz gibi burdakı yazıları bir tür ön lansman gibi yayınlayabiliriz. Haklısınız okurlardan ve çevremden bu konuda çok talep var. Bir düşünelim nasıl bir konsept olabilir. Tekrar çok teşekkürler.

   Beğen

 6. Tesadüf diye bir şey varsa eğer bende blogunuza o sebebile rastladım dün geceden beri merakla okuyorum Teşekkürler Ahmet

  Beğen

 7. Merhaba, Assassins creed filmini seyrettikten sonra film hakkinda analiz okumak istedim ve google den arattim ilk olarak sizin blok gözüme carpti cünkü Zamanin Ötesi ismi ilgimi cekti yapmis oldugunuz analiz cok hosuma gitti cok ögretici, yol gösterici olmus emeginize saglik. Bundan böyle elimden geldigince blogunuzu takip edecegim cünkü son 1 yildir arastirdigim konularin icinde buldum kendimi bu blogla. Herhalde tesadüf olmasa gerek :)

  Liked by 1 kişi

  • Onur hoş geldin :) Çoğu okur bloguma senin gibi Google’dan ulaşıyor bu da beni mutlu ediyor. Her gün yeni okurlar ekleniyor ve ben de içimden geldiğince güncel yazılarla blogu ve kendimi beslemeye devam ediyorum.

   Sen de araştırdığın konularla ilgili ya da yazılarda bahsi geçen konularla ilgili görüşlerini her yazının altındaki yorumlar kısmından paylaşabilrisin. Burası yıllar içinde zamanla kollektif bir bilince dönüştü ve herkes birbirinden ilham alabiliyor. Kim bilir sen de başkasına ilham verebilirsin :)

   Beğen

 8. Merhaba ilgiyle takip ediyorum blogunuzu. Hergun yazsanız keşke, çok ara veriyorsunuz. Yeni bir konu var mı diye sürekli kontrol ediyorum.
  Formasyonunuz ve işiniz hakkında bilgi verir misiniz, akademik olarak felsefe eğitimi mi aldınız? Bu derin bilinç seviyesine nasıl ulaştınız? Teşekkürler

  Liked by 1 kişi

  • Merhabalar Hale, çok teşekkürler ilgin ve güzel yorumun için :) İnan sadece içimden geldiğinde, ilham geldiğinde yazıyorum. İlhama inanıyorum ve sanki ben yazmamışım da yazdırılmış gibi oluyor o zaman ama evet, yazacak çok konu var aslında… Felsefe eğitimi almadım, çok okudum ve analiz ettim. Bende gördüğünüz şeyin kaynağı doğuştan gözlem ve analiz yetim. Yani sadece farkında olarak hem kendimi, hem başkalarını hem de evreni gözlemledim, bu gözlemlerimin üzerine derin tefekkür ettim çokça ve zaten doğuştan gelen bir analitik zihne sahibim ki bu aslında tercih ettiğim bişi değil. Ben sol beyin ağırlıklı değil sağ beyin ağırlıklı yani hisleri güçlü biri olmak isterdim. :) Bu arada öyle çok büyük bir kütüphanem de yok, köyde, varlıklı olmayan bir ailede yetiştim. Blogumdaki “Varoluşçu Kitaplar Listesi” blog gönderimdekiler kadar hemen hemen başvuru kitaplarım ve onların da çoğunu parasızlıktan e-kitap olarak okumuştum. Şu an ise freelance olarak fotoğrafçılık ve dijital medya işi yapıyorum. Özetle sorunuza cevabım ne çok okumak ne de akademik kariyer… Sadece tefekkür :)

   Beğen

 9. Ne güzel bir blog, ne güzel yazılar, paylaşımlar. Bir başka kişi vasıtasıyla ulaştım, sanırım burada aradığım bir şey gizli. Bakalım bulabilecek miyim?

  Güzellikler için teşekkür ederim…

  Liked by 1 kişi

 10. merhaba çok dolu ve derinliği olan bir blog olmuş emeğinize sağlık daha önce bloğunuzu görmüştüm ancak yeni farkettim bilgilerinizden istifade etmek isterim iyi çalışmalar dilerim

  Liked by 1 kişi

  • Hoşgeldiniz :) Biz de sizin fikir ve görüşlerinizden istifade etmek isteriz, farkettiğiniz üzere en az yazılar kadar yazıların altlarındaki yorumlar da ilgi çekici ve idrak açıcı. Siz de düşüncelerinizi yazıların altına yazarsanız güzel bir etkileşim yakalarız. Teşekkürler ilginiz için :)

   Beğen

  • Aslında çok da gizli değilim, isteyen bana ulaşabiliyor ama burada yaptığımız şey bir konsept. Zamanın Ötesi’nden yazılar :) O nedenle tek bir kişi ile bağdaştırılamaz. Kollektif bilincin bir ürünü bir nevi…

   Dediğim gibi kimliğim çok da gizli değildir. Hakkında kısmında adımı da verdim. Yazıların yazarının zamanın ötesi olması yazdıklarımla yani blogun asıl anlatmaya çalıştığı ile çok ilintili ama ismimi soyismimi de verebilirim arzu ederseniz.

   Öğrencileriniz lise mi üniversite mi bilmiyorum ama anayacaklardır. Yeni nesil zaten zamanın ötesinde bir nesil :)

   Beğen

Burası senin için, lütfen soru ve düşüncelerini yaz :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s