Omega Noktası

Ortalama okuma süresi 1 dk.

Evren big bangden beri büyük bir hızla genişlemektedir. Bu genişleme galaksileri birbirinden ayırmakta, hareketi oluşturmakta, zamanı oluşturmaktadır… Nitekim bu genişleme hızının son zamanlarda yapılan çalışmalarda yavaşladığı söyleniyor. Genişlemeye devam ediyor ama artık genişleme hızı yavaşlıyor. Bu bulgu gerçekse sonuçları ne olur?

Omega noktası teorisine göre zamanı ya da zaman algısını yaratan bu genişleme / ileri gidiş / hareket git gide yavaşladığında zaman da yavaşlayacaktır.  Hatta giderek bir gün öyle bir noktaya gelecektir ki zaman durup geri dönmeye başlayacaktır. Omega point aslında her şeyin başlangıcına geri dönüşü ifade eder. Yani öze / kaynağa / tanrıya geri dönüş. Sadece biz de değil, bizim tüm varyasyonlarımız, olasılıklarımız, olası paralel evrenlerimizdeki herkes ve her şey.

Bu teori yarı bilimsel yarı felsefik bir teoridir çünkü deney ve gözlemle kanıtlanamaz ama bilimsel yönü şuradan gelir; zaman bilindiği üzere 4. boyuttur ve madde ile iç içedir. Einstein zamanı bir ağ gibi tasfir etmişti ve yeni bulgularla bu kanıtlanmıştır. Tüm madde zaman ağlarının içerisinde ve tüm zaman da bu maddeyi barındırıyor içerisinde. Ama maddeler, gezegenler birer balık gibi bu ağı bozuyor. Çekim kuvvetleri zaman ağına zarar veriyor, eğip büküyor. Tüm madde bu ağın içerisinde ilerlerken ağı da kendisiyle birlikte sürüklememesi düşünülemez. Zaman da bu genişleme çılgınlığından nasibini alacaktır. Hatta belki de tüm zaman algısına bu genişlemenin yarattığı zaman dokusundaki bozulma neden oluyordur. Haliyle madde genişlemeyi durdurup içe doğru büzülmeye başladığında zamanın yönü de değişecektir.

Unutulmamalıdır ki kum saati 4 parçadan oluşur. Üst kısım, kumların daralıp geçtiği orta kısım, alt kısım ve kumlar. Üst kısım geçmişken, kum saati ters çevrildiğinde gelecek olur. Bizler o ortadaki boğumdayız, şimdiki zamanda… Peki ya kum?  O kumu anlayabilir miyiz? O kum olabilir miyiz?

İlgili yazı:   Arayış
YAZARA KAHVE ISMARLA!
Kahve bahane, zamanın ötesine geçmek şahane! Blogtaki özgün içeriklerin entropiye bile karşı gelerek sonsuza dek internette var olmasını istiyoruz. Bunu sağlamak için web site hosting barındırma giderlerine destek olmak isteyen herkesin katılımını sağlamak adına farklı bağış rakamları belirledik. Her bağış size özel sürprizler içeriyor. Detaylar aşağıdaki butonda! 🙂
Become a patron at Patreon!

Zamanın Ötesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

4 yorum yapılmış, sen de yazsana :)

 1. bu noktada insanın aklına şöyle bir sürü soru geliyor.
  ( uzay sürekli genişliyor genişleme yavaşladığı için zaman da yavaşlayacak durduğunda zaman da duracak veya geri saracak) peki dünya yaratıldığından bu yana (allah c.c tarafından) bu genişleme hep aynı hızda mı seyrediyordu? aynı hızda seyrediyorsa neden şimdi yavaşladı.yavaşlaması için çok hızlı hareket etemsi hızının zaman zaman artması gerekir. ki milyarlarca yıldan bahsediyoruz. aynı değil de hızlandığında zamanda hızlandı mı ? yavaşladığında zaman da yavaşlasın. ayrıca zaman hızlansa veya yavaşlasa üzerinde yaşadığımız dünyada bunu hissedebilecekmiyiz bize ne gibi bir etkisi olacak .

  • Bu teoriye göre muhtemelen hissedemeyeceğiz zamanın hızlanması ya da yavaşlamasını. Çünkü biz de içerisindeyiz zamanın.

   Evet bir zamanlar hızlıydı. Topun yukarı atılıp aşağı düşmesi gibi. Top yukarı fırlatıldığında hızlanır hızlanır, sonra yavaşlar ve durur en tepe noktada. Sonra düşmeye başlar. Düşüş hızı da giderek hızlanandır.

   Olay bizim ne hissettiğimiz değil zaten. Olay bütünü anlamaya çalışmak. Bizden öncesini, bizden sonrasını, her şeyi. Tüm bunlar bütünü anlamak adına teorilerdir. Bu böyledir demiyoruz. Sadece iddia.

 2. “İnkâr edenler, göklerle yer bitişik bir halde iken bizim, onları birbirinden kopardığımızı ve her canlı şeyi sudan yarattığımızı görüp düşünmediler mi? Yine de inanmazlar mı?” Enbiya 21:30

  “Göğü, gücümüzle Biz kurduk; şüphesiz biz onu genişleticiyiz.” Zâriyât 51:47

  “(Düşün o) günü ki, yazılı kâğıtların tomarını dürer gibi göğü toplayıp düreriz. Tıpkı ilk yaratmaya başladığımız gibi onu tekrar o hale getiririz. (Bu,) üzerimize aldığımız bir vaad oldu. Biz, (vâdettiğimizi) yaparız.” Enbiya 21:104

  Big Bang (Büyük Patlama), evrenin genişlemesi, ve bir gün bu genişlemenin durup tam tersine daralmanın ve sonunda Big Crunch (Büyük Çöküş) olayının gerçekleşeceği açıkça Kur’an’da yazılıdır.

Lütfen düşüncelerini yaz, bu yorum alanı senin için :)